Nasz Kościół


Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - 20.05.2018 r. 


1. Dzisiejsze Święto w języku ludowym nazwane jest Zielonymi Świątkami. Jest to uroczystość upamiętniającą rozpoczęcie działalności Kościoła w świecie.

2. Jutro – w poniedziałek – obchodzimy Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podkreśla ono rolę Maryi w historii zbawienia i w Chrystusowym Kościele. Msze św. o godz. 7:00 i 18:00.

3. W czwartek Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Msze św. o godz. 7:00 i 18:00.

4. W przyszłą niedzielę, w Uroczystość Najświętszej Trójcy kończy się czas komunii wielkanocnej.

5. Nabożeństwa majowe w dni powszednie przed Mszą św. wieczorną. W niedziele o godz. 17:00.

6. Polecamy prasę katolicką. W Gościu Niedzielnym między innymi pada pytanie: Dokąd zmierza Europa? – czyli o powrocie do pogaństwa i człowieku, który nie jest Bogiem. W bieżącym numerze znajdziemy także artykuł o tym, kim właściwie jest Duch Święty i jak odkryć Jego działanie.

7. Spotkanie Tajemnice Słowa, wokół Pisma św. we wtorek po Mszy św. wieczornej.

8. Spotkanie kandydatów do bierzmowania, grupa p. Anety w niedzielę – 27 maja o godz. 13:30.

9. Dwudziestego szóstego mają (w najbliższą sobotę) w godzinach od 9:00 do 12:00 Rycerze Kolumba przeprowadzą zbiórkę makulatury. Dochód ze zbiórki będzie przeznaczony dla rodzin z miejscowości Brusy, które zostały pokrzywdzone przez zeszłoroczną nawałnicę.

10. Bóg zapłać p Henrykowi Szklarz za uporządkowanie terenu przy salkach Caritas.

11. Caritas Parafialna zbiera dzisiaj ofiary na Chleb św. Antoniego. Ofiary te zostaną przeznaczone na dożywianie dzieci przebywających w świetlicy.

12. Zbiórka ministrantów w sobotę 26 maja o godz. 10:00.

13. Chętnych do pomocy w organizacji festynu parafialnego (10 czerwca) prosimy o kontakt z księdzem Romanem juniorem.

14. W tym tygodniu pożegnaliśmy: Dorotę Adamczak (52); Kazimierza Kossackiego (65); Danutę Wartacz (69). Wieczny odpoczynek...

Dobra miara

 

Z okazji uroczystych obchodów przybycia króla do stolicy dwór królewski hucznie świętował. W świątecznej komnacie król przyjmował dary i ofiary od poddanych. Wszystkie dary były bardzo wartościowe: bogato zdobiona broń, srebrne kielichy, drogie płótna haftowane złotem.
     Gdy orszak ofiarodawców zbliżał się ku końcowi, pojawiła się wiekowa wieśniaczka. Szła w ciężkich drewniakach, utykając i wspierając się na lasce. W ciszy wyjęła z wiklinowego kosza podarunek starannie zawinięty w płótno. Rozległ się wybuch śmiechu, gdy złożyła u stóp króla kłębek białej wełny. Uzyskała ją od swoich dwóch owiec - całego jej dobytku - i uprzędła w czasie długich zimowych wieczorów.

     Król bez słowa pokłonił się z godnością. Gdy staruszka powoli opuszczała komnatę, odprowadzana pogardliwymi spojrzeniami, król dał znak, by rozpocząć świętowanie.

     Staruszka z trudem podjęła nocną wędrówkę w kierunku swojej chaty znajdującej się w lasach królewskich. Gdy ujrzała swój dom, przestraszyła się panicznie. Chata była okrążona przez żołnierzy króla. Wokół biednego domostwa wbijano paliki i rozciągano między nimi białą wełnianą przędzę.

     "Mój Boże" westchnęła ze ściśniętym sercem "mój dar obraził króla... Teraz straże aresztują mnie i wtrącą do więzienia".

     Gdy dostrzegł ją komendant wojska, skłonił się i uprzejmie oznajmił: "Moja pani, na rozkaz naszego dobrego króla, ziemia, którą może otoczyć nić z waszego kłębka wełny, od tej chwili należy do was". Obwód jej nowej posiadłości odpowiadał długości wełny w kłębku. Otrzymała tą samą miarą, z jaką obdarowała.

     Oczekujemy wiele i boimy się obdarowywać.

***

     Dwóch mnichów uprawiało róże. Jeden zatapiał się w kontemplacji piękna i zapachu swoich róż. Drugi ścinał najpiękniejsze róże i obdarowywał nimi przechodniów.

     "Co robisz?" karcił go pierwszy. "Jak możesz pozbawiać się radości z zapachu twoich róż?".

     "Róże pozostawiają najwięcej zapachu na rękach tego, kto nimi obdarowuje innych" odparł z prostotą drugi.


autor nieznany