Nasz Kościół
button_ogloszenia-duszpasterskie%20(6)


XXXIII Niedziela zwykła 19.11 - 25.11.2017 r.


1. Przeżywamy dziś 33 niedzielę w ciągu roku, a to oznacza, że zbliżamy się ku końcowi roku liturgicznego. Zarówno ten fakt, jak i listopadowa aura mogą sprzyjać refleksji nad tym, na co jest ukierunkowane nasze życie. Do czego dążymy, co jest dla nas najważniejsze.

2. Dzisiaj kościół zaprasza do spojrzenia na tych wszystkich, którzy wyciągają ręce wołając o pomoc. Dzień ten powinien zwrócić uwagę wierzących, aby przeciwstawili się kulturze odrzucenia, a kulturę spotkania uczynili swoim stylem życia.
Prośba ubogich o chleb w modlitwie „Ojcze Nasz” pociąga za sobą umiejętność dzielenia się i przezwyciężanie każdej formy egoizmu. W symbolicznym geście „Caritas” naszej parafii, rozdaje dzisiaj wszystkim chlebki, by obdarować nimi zarówno potrzebujących jak i tych którzy tej pomocy udzielają.
Jednocześnie zaprasza osoby o niskich dochodach do zapisywania się na listę, dzięki której będą mogli otrzymać paczki żywnościowe na święta. Przyjmuje także podania o zakup opału i leków (od poniedziałku do czwartku w godzinach 14:00 – 16:00). Jak w każdą trzecia niedzielę miesiąca, ofiary zbierane do puszek przeznaczone są właśnie na te cele.

3. Za tydzień, 26 listopada, obchodzić będziemy Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Tradycyjnie jest to święto Akcji Katolickiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

4. W Gościu Niedzielnym między innymi o tym, że w 2016 roku, aż 5.400 Polaków odebrało sobie życie. To więcej niż zginęło w wypadkach drogowych. Jakie są konsekwencje takiego czynu dla człowieka wierzącego. Dołączony jest również kalendarz ścienny na 2018 rok ze świętym Józefem.

5. Spotkanie „Tajemnice Słowa”, wokół Pisma Świętego, we wtorek o godz. 18:30. Katechizm dla dorosłych w piątek po Mszy św. wieczornej.

6. Spotkanie kandydatów do bierzmowania – grupa p. Michaliny – we wtorek 21.11 o godz. 17:00.

7. Bóg zapłać za wszystkie ofiary składane na remont kościoła. Szczególnie na ołtarze boczne. Księga ofiarodawców wyłożona jest w zakrystii.

8. W tym tygodniu pożegnaliśmy: Zofię Jochun (81), Romualdę Nocel (74) oraz Helenę Pastucha (80). Wieczny odpoczynek...priest


Pastor i szewc     Pewnego razu pastor przechadzał się ulicami swojej nowej parafii, żeby lepiej poznać jej mieszkańców. Jednym z pierwszych miejsc, które odwiedził, był zakład szewski.
     Pastor wdał się z szewcem w rozmowę, używając niekiedy dość górnolotnych wyrażeń teologicznych. Szewc odpowiadał z głębokim zrozumieniem i przenikliwością, które zdumiały duchownego.

     - Nie powinien pan zajmować się butami - oświadczył. - Człowiek tak zdolny i umiejący jasno wyrażać swe myśli nie powinien wykonywać takiej służebnej, przyziemnej roboty.

     Szewc odparł natychmiast:

     - Niech ojciec to lepiej odwoła!

    - Co mam odwołać? - spytał.

     - Odwoła to, że ja wykonuję służebną, przyziemną robotę. - I nieco zirytowany dodał: - Widzi ojciec tamtą parę butów na półce? Należą do syna pani Smith, która owdowiała w zeszłym roku. Utrzymuje ją jedyny syn, któremu udaje się zapewnić im obojgu dach nad głową dzięki temu, że co dzień pracuje na dworze.

     Słyszałem, że zapowiadają właśnie brzydką pogodę i poczułem, jak nasz Pan zwraca się do mnie: "Czy uszyjesz buty dla syna pani Smith, żeby się nie przeziębił i aby nie złożyła go choroba"? Odpowiedziałem: "Oczywiście, Panie".

    Patrząc pastorowi w oczy, szewc powiedział:

     - Ojciec, jak rozumiem, układa kazania pod kierunkiem Boga. I ja pod Jego kierunkiem zrobię temu chłopcu buty. A gdy nadejdzie dzień przyznawania ostatecznej nagrody Pan Bóg wypowie do mnie i do ojca te same słowa pochwały: Dobrze, sługo dobry i wierny!

                                                                                         Autor nieznany
szewc