Nasz Kościół


  XIX Niedziela zwykła - 11.08.2019


1. Słyszymy dziś w Ewangelii wezwanie Pana Jezusa do czujności: „Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie”. Obrazy czuwania nosimy w sobie. Słyszymy, że czuwa żołnierz na warcie, lekarz pogotowia, kolejarz na przejeździe, pracownik na nocnej zmianie. Ale bycie czujnym nie jest czymś łatwym. Dlatego Kościół, idąc za wezwaniem Pana Jezusa, przypomina o potrzebie czujności.

2. W najbliższy czwartek 15 sierpnia obchodzimy w liturgii Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – w tradycji ludowej Matki Boskiej Zielnej. Msze święte tego dnia odprawiają się według porządku niedzielnego. Przynosimy tego dnia do świątyni własnoręcznie wykonane wianki, zrobione najczęściej z ziół, zbóż, polnych kwiatów. Wianki zostaną poświęcone podczas świątecznej liturgii. 15 sierpnia odbędzie się także XXIII Pielgrzymka Rodzin na Górę Chełmską. Dzień 15 sierpnia to także Święto Wojska Polskiego. Pamiętajmy w osobistej modlitwie o tych, którzy nas bronią.

3. Ofiary składane na tacę w dzisiejszą niedzielę przeznaczone są na cele remontowo - inwestycyjne. W ostatnim czasie na ścianie po prawej stronie patrząc w kierunku prezbiterium zainstalowano ołtarz ku czci błogosławionego męczennika księdza Jerzego Popiełuszki. W niedalekiej przyszłości znajdą się tam też jego relikwie. Wszystkim ofiarodawcom pragniemy okazać serdeczną wdzięczność słowami „Bóg zapłać”.

4. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” o tym, że pielgrzym może więcej – Wielu ludzi prosi pątników o modlitwę. Nic dziwnego, ci ludzie naprawdę wiele mogą wydeptać. W numerze także o wolności w… Auschwitz i o tym, co św. Maksymilian zrobił nie tylko dla Franciszka Gajowniczka, ale także dla Karla Fritzscha, oprawcy z obozu. Na płycie dołączonej do „Gościa” znajdą Państwo najbardziej znane polskie pieśni patriotyczne.

5. Dnia 18 sierpnia 2019 roku na placu zamkowym przy kościele św. Jacka odbędzie się festyn parafialny. Rozpoczęcie o godz. 13:00. Szczegóły na plakacie.

6. W minionym tygodniu do Domu Ojca odeszli: +Ryszard Głowacki (72), +Henryk Repetowicz (66), +Barbara Hulecka (42), +Tadeusz Martychewicz (81), +Zofia Wąsowicz (93). Wieczny odpoczynek...
 


O cięciu nożyc

  
"Nierób siedział sobie kiedyś na progu domu i śmiertelnie się nudził.
     - To słońce mnie tak męczy - mówił do siebie. - Jeśli Bóg zesłałby deszcz, z przyjemnością posłuchałbym jego melodii!

     Bóg sprawił mu tę przyjemność. Na chwilę leniucha uradowała ta odmiana, ale zaraz ponownie popadł w nudę. Zapragnął wiatru, który wstrząsa drzewami i ludźmi.

     Bóg znowu go wysłuchał. Lecz, po chwili zadowolenia, nierób znowu zaczął utyskiwać.

     - Chciałbym zobaczyć śnieg, który wszystko przekształca pod swoim śnieżnobiałym kobiercem.

     Bóg ponownie spełnił jego życzenie. Mężczyznę to zdumiało, ale po pewnym czasie znów zaczął się nudzić. Po czym, walcząc z lenistwem, wstał i poszedł do przyjaciela, który był krawcem.

     - Czyż życie nie jest nieznośne? - spytał go.

     - Wszystko jest męczące. Błękitne niebo, deszcz, śnieg. To wszystko otrzymałem, o co jeszcze mógłbym prosić Boga?

     Krawiec, strasznie zajęty krojeniem ubrania, odrzekł mu, nie podnosząc oczu:

     - O chęć do pracy. Kto pracuje, trzyma nudę w garści. Jednym cięciem nożyc może ją unicestwić w dowolnej chwili czy pada deszcz, czy śnieg, czy też świeci słońce.
 

A. Tamponi