Strona Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Najświętszego Serca  Jezusowego  w Słupsku 
 wersja dla niedowidzących

Powrót na stronę głównąParafia 

Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku   

ul. Armii Krajowej 22 tel.(59)842-35-55

Porządek nabożeństw

w naszym kościele:

Msze Święte:

w niedziele i święta

7:30, 9:00, 11:00,
 
12:30, 14:00, 19:00

w dni powszednie

7:00, 18:00
Refleksja na XIX Niedzielę zwykłą


Świat wiary

Teksty Pisma Świętego każą nam zatrzymać się dziś przez chwilę nad tajemnicą wiary. Autor Listu do Hebrajczyków zwraca uwagę na postawę Abrahama, ojca ludzi wierzących. Przypomina, że wiara to jest odpowiedzialność przed Bogiem. Na tym polega jej istota. Ludzie mogą nas skrzywdzić, oszukać, mogą kłamać, my również możemy oszukać innych. Zatem płaszczyzna odpowiedzialności człowieka przed człowiekiem jest krucha. Nie można na niej budować.

Możemy oszukiwać nawet samych siebie. Jakże często pod różnymi pretekstami próbujemy się usprawiedliwić z lenistwa, z gwałtownego charakteru, próbujemy się usprawiedliwić swoimi słabymi nerwami. Próbujemy oszukać samych siebie. Tylko Boga nie można oszukać. Wiara polega na budowaniu życia w wielkiej odpowiedzialności przed Nim. Piękna była wypowiedź sportowca, który tuż przed stadionem, po pięćdziesięciu kilometrach walki został zdyskwalifikowany. Powiedział, że moralnie czuje się posiadaczem srebrnego medalu. Co to znaczy? W prawdzie! Moralnie to znaczy w prawdzie. Mogę uczciwie powiedzieć, że nie popełniłem błędu. To wewnętrzne przekonanie. Ludzie mogą skrzywdzić. Bóg jest prawdą. I ile razy budujemy życie na prawdzie, tyle razy budujemy na niewzruszonym fundamencie, na skale, która nigdy – ani tu na ziemi, ani w wieczności – nie zawiedzie. Na tym polega wielkość człowieka odpowiedzialnego przed Bogiem.

Z kolei autor Księgi Mądrości sygnalizuje, że budowanie życia w oparciu o Boga powinno się dokonywać we wspólnocie, powinniśmy szukać tych, którzy chcą budować życie w odpowiedzialności przed Stwórcą. I nawiązuje do wyjścia z Egiptu, kiedy to Izraelici po kryjomu składają ofiarę i postanawiają we wspólnocie pokonać niebezpieczeństwa drogi przez pustynię. Trzeba poszukiwać ludzi, którzy chcą budować życie w odpowiedzialności przed Bogiem. Często jest to konspiracja. Świat nie lubi takich wspólnot, nie lubi takich połączonych rąk, które mają oparcie w prawicy Boga. Takie wspólnoty stają się nie do rozerwania. Można je zniszczyć, ale nie można tych połączonych rąk rozerwać. One są mocne mocą Boga. To jest druga prawda zawarta w dzisiejszych czytaniach. Jest nią wezwanie do poszukiwania ludzi, którzy chcą budować życie w odpowiedzialności przed Bogiem.

I wreszcie trzecia prawda, do której nawiązuje sam Chrystus. Życie jest pełne niespodzianek. Trzeba być gotowym i czujnym. Jezus porównuje atak zła na nas do akcji złodzieja. Złodziej jest trudny do uchwycenia. Znika rzecz i nie wiemy, kiedy i w jaki sposób ktoś ją ukradł. Wiemy tylko, że utraciliśmy naszą własność. Chrześcijanin musi być przygotowany na taki sprytny atak zła i nie może być nim zaskoczony nawet wtedy, kiedy ten atak jest skuteczny i człowiek coś traci. Zło, podobnie jak złodziej, będzie ciągle wykradać pewne wartości z naszego domu.

Również w sposób niespodziewany przychodzi do nas Bóg. Chrześcijanin powinien być przygotowany na takie nagłe nawiedzenie przez Boga, który przybywa po to, by umocnić, rozjaśnić, by powiedzieć: „odwagi, wygrasz, wytrwasz, Ja jestem z tobą”. Ta myśl jest zawarta w słowach Chrystusa, w Jego prośbie: „niech biodra wasze będą przepasane i pochodnie w rękach waszych”, czyli należy być czujnym, trzeba uważać na zło, które atakuje i ciągle będzie atakowało, oraz wyczulonym na dobro, które Bóg ofiarowuje w różnych nadzwyczajnych sytuacjach. Wiemy, jak często bywamy zaskoczeni dobrocią Boga. Tysiące razy częściej niż bolesnym doświadczeniem, chociaż doświadczenie pamiętamy długo, a dobrodziejstw najczęściej nie rozpoznajemy, traktując je jako coś, co się nam należy.

Uczestnicząc w Eucharystii, podziękujmy Panu Bogu za to, że i my możemy budować życie w odpowiedzialności przed Nim, że nie musimy rozrywać szat z tego powodu, że zostaliśmy skrzywdzeni, że nie budujemy życia na opinii ludzkiej, lecz na Bogu, który zawsze nagradza. Myślę, że złote medale za wygrane życie – te wiecznie złote! – rozda dopiero Bóg, a kryteria ich przyznawania będą zupełnie inne, niż się spodziewamy. „Pierwsi będą ostatnimi, a ostatni pierwszymi”. Ta wielka ceremonia przyznawania nagród za prawość, uczciwość, wytrwanie, umiłowanie prawdy jest przed nami. Obyśmy byli na podium i umieli ucałować rękę dobrego Ojca wręczającego nam złoty medal za wygranie naszego życia na ziemi.


ks. Edward Staniek
OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

XIX Niedziela zwykła 11.08.2019

1. Słyszymy dziś w Ewangelii wezwanie Pana Jezusa do czujności: „Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie”. Obrazy czuwania nosimy w sobie. Słyszymy, że czuwa żołnierz na warcie, lekarz pogotowia, kolejarz na przejeździe, pracownik na nocnej zmianie. Ale bycie czujnym nie jest czymś łatwym. Dlatego Kościół, idąc za wezwaniem Pana Jezusa, przypomina o potrzebie czujności.

2. W najbliższy czwartek 15 sierpnia obchodzimy w liturgii Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – w tradycji ludowej Matki Boskiej Zielnej. Msze święte tego dnia odprawiają się według porządku niedzielnego. Przynosimy tego dnia do świątyni własnoręcznie wykonane wianki, zrobione najczęściej z ziół, zbóż, polnych kwiatów. Wianki zostaną poświęcone podczas świątecznej liturgii. 15 sierpnia odbędzie się także XXIII Pielgrzymka Rodzin na Górę Chełmską. Dzień 15 sierpnia to także Święto Wojska Polskiego. Pamiętajmy w osobistej modlitwie o tych, którzy nas bronią.

3. Ofiary składane na tacę w dzisiejszą niedzielę przeznaczone są na cele remontowo - inwestycyjne. W ostatnim czasie na ścianie po prawej stronie patrząc w kierunku prezbiterium zainstalowano ołtarz ku czci błogosławionego męczennika księdza Jerzego Popiełuszki. W niedalekiej przyszłości znajdą się tam też jego relikwie. Wszystkim ofiarodawcom pragniemy okazać serdeczną wdzięczność słowami „Bóg zapłać”.

4. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” o tym, że pielgrzym może więcej – Wielu ludzi prosi pątników o modlitwę. Nic dziwnego, ci ludzie naprawdę wiele mogą wydeptać. W numerze także o wolności w… Auschwitz i o tym, co św. Maksymilian zrobił nie tylko dla Franciszka Gajowniczka, ale także dla Karla Fritzscha, oprawcy z obozu. Na płycie dołączonej do „Gościa” znajdą Państwo najbardziej znane polskie pieśni patriotyczne.

5. Dnia 18 sierpnia 2019 roku na placu zamkowym przy kościele św. Jacka odbędzie się festyn parafialny. Rozpoczęcie o godz. 13:00. Szczegóły na plakacie.

6. W minionym tygodniu do Domu Ojca odeszli: +Ryszard Głowacki (72), +Henryk Repetowicz (66), +Barbara Hulecka (42), +Tadeusz Martychewicz (81), +Zofia Wąsowicz (93). Wieczny odpoczynek...