Strona Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Najświętszego Serca  Jezusowego  w Słupsku 
 wersja dla niedowidzących

Powrót na stronę głównąParafia 

Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku   

ul. Armii Krajowej 22 tel.(59)842-35-55

Porządek nabożeństw

w naszym kościele:

Msze Święte:

w niedziele i święta

7:30, 9:00, 11:00,
 
12:30, 14:00, 17:30

w dni powszednie

7:00, 18:00
Refleksja na XXIV Niedzielę zwykłą


List Biskupa Edwarda Dajczaka

Siostry i Bracia, Drodzy Diecezjanie!

Zbliżające się spotkanie naszej diecezjalnej wspólnoty w Skrzatuszu, w sanktuarium Matki Miłości Zranionej i Naszej Nadziei, ma w tym roku niepowtarzalny wymiar. Nasza piękna, skrzatuska świątynia została niezwykle wyróżniona. Papież Franciszek nadał jej tytuł bazyliki mniejszej. W papieskiej bulli skierowanej do nas czytamy, że Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy szczególnych uprawnień nadanych jej przez Ojca Świętego Franciszka, z wielką radością wyróżnia kościół sanktuaryjny w Skrzatuszu poświęcony Bogu na cześć Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, tytułem i godnością bazyliki mniejszej wraz ze wszystkimi prawami oraz przywilejami liturgicznymi.

Ten dar papieża Franciszka dla naszej diecezji jest jeszcze jednym potwierdzeniem ważności takich miejsc, w których możemy dotknąć tajemnicy wiary przez osobiste spotkanie z Jezusem i Jego Matką. Papież uznał duchowość, sławę i piękno naszego Sanktuarium, trud i pracę, które włożyliśmy w jego odbudowę. W swoim nauczaniu Ojciec Święty wyraźnie wskazuje na wyjątkowe znaczenie sanktuariów, które są miejscami niemal „sakramentalnymi” Kościoła i w których trwa pamięć wiary poprzednich pokoleń.

Siostry i Bracia, pielgrzymując do naszego, diecezjalnego sanktuarium, przychodzimy do Matki, aby mogła na nas spojrzeć i aby swoim spojrzeniem prowadziła nas do Tego, który jest «Drogą, Prawdą i Życiem» (J 14, 6). Doświadczenie spotkania z żywym Bogiem zawsze przemienia człowieka. Z prawdziwym wzruszeniem słucham świadectw i czytam Wasze listy, starszych i młodszych diecezjan, którzy w różnych, niejednokrotnie trudnych momentach swojego życia doświadczyli pięknej i głębokiej relacji z Jezusem i Jego Matką, doświadczyli obdarowującego Boga. Również teraz, w tej Eucharystii, Bóg daje nam swoje życie, umacnia nas, prowadzi ku wspólnocie i otwiera przed nami niebo, ponieważ chrześcijaństwo to Bóg, który idzie do świata, i ludzie, idący do Niego przez wiarę (Yves Congar).

Dzisiejsza Ewangelia jeszcze bardziej potwierdza wielką wartość osobistego spotkania z Panem. Jezus, który zaprasza nas do szczególnej relacji, pragnie być towarzyszem naszej drogi, chce spotykać nas i obdarowywać łaską w chwilach naszego szczęścia, jak również w tajemnicy naszego krzyża, bólu i cierpienia. Również trwający II Synod Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej jest czasem podarowanym nam przez Pana, w którym Duch Święty czyni nas bardziej Jego uczniami. Każde spotkanie synodalne w parafii, wspólne rekolekcje, dni skupienia, prace komisji synodalnych nie tylko budują nasz diecezjalny Kościół, ale przede wszystkim dają możliwość pogłębienia naszej osobistej relacji z Bogiem.

Pierwszą uczennicą Pana, która wsłuchiwała się w Jego Słowo i pozwoliła Duchowi Świętemu wypełnić je w sobie, była Maryja. W sanktuarium skrzatuskim, w znaku Piety, została nam podarowana przez Boga, jako Matka Miłości Zranionej i Naszej Nadziei. Życie Maryi przypomina, że jesteśmy ludźmi obdarowanymi obecnością Boga pośród nas. Doświadcza tego Ta, która trzyma na swych kolanach ciało martwego Syna. Twarz Matki jest pełna pokoju, zwrócona z nadzieją ku głębi tajemnicy Boga. W momencie Jej największego, matczynego bólu – śmierci Syna – Bóg rodzi w Niej nadzieję, która radzi sobie nawet ze śmiercią.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu jest miejscem, w którym miłość Boga i wierność Maryi, są przez wieki bardzo głęboko przeżywane, wręcz dotykalne. Niezwykłe piękno barokowej świątyni i jedne z pierwszych w Polsce wotywne korony, potwierdzają jednoznacznie, że doznawana tutaj miłość Boga i opieka Maryi, od 444 lat wzbudzają w sercach ludzi wielką wdzięczność i miłość. To święte miejsce jest niezwykłym darem dla Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, którego wartość i piękno możemy odkrywać dla siebie na nowo. Jest miejscem modlitwy bardzo potrzebnej każdemu z nas po to, by poprzez doznane tutaj duchowe wsparcie, móc obronić w sobie to, co jest najcenniejsze w naszym życiu. Pielgrzymujemy do Skrzatusza, aby prosić o żywą wiarę i miłość dla mojej rodziny, naszej parafii i całej diecezji, by w pięknej wspólnocie uwielbiać Pana i Jego Matkę.

Zapraszam Was, Kochani Siostry i Bracia, do wspólnego pielgrzymowania!

W sobotę – 14 września – do Skrzatusza zapraszam młodzież, by we wspólnocie modlitwy i radości przeżyć piękne spotkanie z Bogiem żywym. W czasie Światowych Dni Młodzieży w Panamie papież Franciszek, wypowiedział do Was, Kochani Młodzi, słowa: Jesteście marzeniem Boga! Najpełniej i najpiękniej zrealizowała to marzenie w swoim życiu Maryja. Zechciejmy z Nią, w Skrzatuszu, odkryć ten niepowtarzalny plan Boga wobec każdej i każdego z nas.

W niedzielę – 15 września – do Skrzatusza zapraszam wszystkich, by uwielbić z Maryją Boga i podziękować Ojcu Świętemu za wyniesienie naszej skrzatuskiej świątyni do godności bazyliki mniejszej. Tej wyjątkowej uroczystości przewodniczyć będzie arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski, wraz ze wszystkimi biskupami Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej.

Siostry i Bracia, dziękuję za modlitwę, za Waszą obecność w Skrzatuszu, dziękuję również za ofiary dzisiaj złożone, które pomogą nadal rozwijać nasze skrzatuskie dzieło i za wszelką okazywaną przez Was pomoc.

                                                     Do zobaczenia w Skrzatuszu!

                                                                    Wasz biskup
                                                              + Edward DajczakOGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

XXIV Niedziela zwykła 15.09.2019

1. W dzisiejszą niedzielę (15.09) diecezja nasza pielgrzymuje do Skrzatusza. Łączymy się w tej dziękczynnej modlitwie za wszelkie dobro, jakie za przyczyną naszej Matki Bolesnej otrzymaliśmy. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 7:30 Godzinkami o NMP a zakończą Eucharystią, pod przewodnictwem abp Wojciecha Polaka – Prymasa Polski o godz. 12:00 oraz  nabożeństwem maryjnym z zawierzeniem diecezji w opiekę Matki Bożej Bolesnej.

2. 18 września – w środę – obchodzimy święto św. Stanisława Kostki zakonnika, Patrona Polski. Msze św. o godz. 7:00 i 18:00.

3. Polecamy prasę katolicką, w „Gościu Niedzielnym” między innymi o sanktuarium w Skrzatuszu, które dzisiaj zostanie podniesione do godności Bazyliki Mniejszej oraz historii cudownej figury, która przyciąga licznych pielgrzymów. A także dlaczego krzyż – znak męki Chrystusowej jest tak bardzo atakowany niemal każdego dnia.

4. Zapisy młodzieży starszej do bierzmowania, we wtorek po Mszy św. wieczornej w kancelarii.

5. Spotkanie Kręgu Biblijnego w środę po Mszy św. wieczornej w salce Caritas przy ul  Słowiańskiej 10.

6. Do nabycia są już kalendarze na 2020 rok w cenie 10 zł.

7. Ofiary zbierane do puszek w dniu dzisiejszym, przeznaczone są na Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz kształcenie w diecezji.
 
8. Bóg zapłać za wszystkie ofiary przeznaczone na remont kościoła. Trwają prace  pozwalające na wyeksponowanie pozostałych relikwii oraz obrazów.

9. W tym tygodniu odeszli: Andrzej Pawlak (64) oraz Janina Szymańska (90). Wieczny odpoczynek....