Strona Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Najświętszego Serca  Jezusowego  w Słupsku 
 wersja dla niedowidzących

Powrót na stronę głównąParafia 

Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku   

ul. Armii Krajowej 22 tel.(59)842-35-55

Porządek nabożeństw

w naszym kościele:

Msze Święte:

w niedziele i święta

7:30, 9:00, 11:00,
 
12:30, 14:00, 17:30

w dni powszednie

7:00, 18:00
Refleksja na II Niedzielę Adwentu


Niepokalane Poczęcie


Prawda o Niepokalanym Poczęciu Maryi jest dogmatem wiary. Ogłosił go uroczyście 8 grudnia 1854 r. w bazylice św. Piotra w Rzymie bł. Pius IX. Są w naszym życiu takie chwile, gdy stajemy przed podjęciem decyzji, która wpłynie istotnie na całe życie nasze i innych ludzi. Decyzja ta zwykle nas przerasta, zaskakuje i niesie wielkie ryzyko, a w dodatku mamy niewiele czasu, by ją podjąć. Sprawa staje się wyjątkowo skomplikowana, gdy decyzja ma być podjęta w obliczu Boga, gdy dotyczy wejścia na drogę powołania, albo gdy głos Boga wzywa nas do wytrwania w powołaniu już wybranym do świętości.

Świętość ta jest możliwa do osiągnięcia dzięki wstawiennictwu Maryi, która — jako święty przybytek, świątynia i Oblubienica Ducha Świętego — jest cała święta i niepokalana. Warto podkreślić, że określenie „Oblubienica Ducha Świętego” oznacza niespotykane zjednoczenie mistyczne między osobą Maryi i Duchem Świętym, którego Pierwszy Sobór w Konstantynopolu nazwał Panem i Dawcą życia.

Prawdą jest, że zwątpienie w moc Boga, w Jego miłość do człowieka, wierność obietnicom, nieustannie prowadzi do subiektywistycznego wniosku: „Jestem nagi”, to znaczy: nic nie jestem wart, nic nikomu, a tym bardziej samemu Bogu nie mogę ofiarować. Zamykam się więc w swoim świecie, nieczuły na zbawczą propozycję Boga. Wydaje mi się, że jestem na straconej pozycji i nikt nie może mi pomóc. Zachowuję się jak skazaniec, który — nie mając nic do stracenia — podejmuje szaleńcze czyny.

Niepokalana Maryja Dziewica, która staje dzisiaj przed nami, pyta, w jakim miejscu znajdujemy się na drodze naszego zawierzenia Bogu. Jest takie jedno krótkie słowo, które brzmi stanowczo i jednoznacznie i nie powinno się go używać w połączeniu z innymi słowami, bo zaciera się jego pierwotny sens. To słowo brzmi: „Tak — niech mi się stanie!”. Od niego rozpoczęła się ludzka historia życia Syna Bożego tu, na ziemi. Pierwsza wypowiedziała je do Boga spośród wszystkich ludzi Maryja. I dlatego wraz z Nią cały Kościół oczekuje na odrodzenie przez Boga w mocy Ducha Świętego.

Niepokalana Maryja pomaga nam we właściwym ułożeniu sobie życia, ponieważ właśnie Ona, cała święta, staje przed nami każdego dnia jako znak pocieszenia, otuchy i nadziei. Matka Najświętsza zwraca się do każdego z nas słowami: Miej odwagę podjąć ryzyko z Bogiem! Spróbuj! Nie lękaj się Boga! Miej odwagę podjąć ryzyko wiary, nadziei i miłości! Miej odwagę podjąć ryzyko czystego serca, w którym nie ma miejsca na żaden grzech! Miej odwagę podjąć ryzyko Bożego powołania i zbawczego posłannictwa! Miej odwagę podjąć ryzyko bycia apostołem w spragnionym Boga świecie!

Te nawoływania Niepokalanej wspaniale odczytał św. Wincenty Pallotti, który był pewien, że skoro w Maryi cud łaski podziwiać muszą wszystkie wieki i pokolenia, to w nim — który w swoim mniemaniu pod względem nędzy, bezbożności i niewdzięczności przewyższał wszystkich zbuntowanych aniołów i cały rodzaj ludzki — będą musieli podziwiać cud miłosiernej miłości Boga oraz miłosierdzia Najświętszej Maryi, św. Józefa, św. Jana Chrzciciela, wszystkich świętych i całego Kościoła Jezusa Chrystusa, który przez modlitwy swe i zasługi wyjednuje nam tę łaskę, że stajemy się również cudem miłosierdzia.

Nie dziwi więc, iż w gąszczu zapisków św. Wincentego Pallottiego systematycznie — jak refren — przewija się zawołanie: „Ja jestem cudem miłosierdzia, a Maryja jest cudem łaski”. Dopiero z tak ubogaconym wnętrzem człowiek jest zdolny do niezwykłych przedsięwzięć apostolskich i ewangelizacyjnych, które Bóg z całym zaufaniem przekazał do realizacji nam — swoim duchowym dzieciom, wraz z obietnicą, że za przyczyną Niepokalanej nasze życie będzie błogosławione.
 

                                              ks. Marian Kowalczyk SACOGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

II  Niedziela  Adwentu  08.12.2019

1. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, przypomina nam, że Maryja była nie tylko wolna od grzechu, ale również żyła blisko Boga. Słowa, które wypowiedziała podczas zwiastowania: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według Twego słowa” pokazują jak bardzo Bogu ufała. W tym możemy Ją naśladować i prosić o pomoc w przygotowaniu naszych serc na przyjście Jezusa.

2. Roraty codziennie o godz. 18:00. Dzieci zapraszamy w poniedziałki, środy i piątki.

3. Pobłogosławiony opłatek, świece oraz wyroby rękodzieła możemy nabyć w przedsionku kościoła. Dziękujemy wszystkim, którzy włączają się we wszelkie prowadzone przed świętami dzieła pomocy innym, poświęcając swój czas, zdrowie i siły. Potwierdzeniem tego jest „popularność” tzw. toreb miłosierdzia, które mówiąc językiem z poprzedniej epoki – już wyszły. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wesprzeć potrzebujących używając mniej ekologicznych reklamówek.

4. Bóg zapłać za wszystkie ofiary składane na tace, szczególnie w dzisiejszą II niedzielę miesiąca na remont kościoła. Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości związanej z instalacją relikwii św. Jana Pawła II.

5. W dniu, w którym modlimy się za Kościół na Wschodzie możemy złożyć ofiary na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Puszki znajdują się przy wyjściu na stołach z rękodziełem.

6. Polecamy Gościa Niedzielnego w nim między innymi o Wrocławiu, do którego przyjadą tysiące młodych ludzi z całego świata by wziąć udział w Europejskim Spotkaniu Młodych. A także doskonały wywiad z abp Grzegorzem Rysiem, który tłumaczy, czym się różni Kościół Jezusa Chrystusa, od tego jaki próbujemy robić na swój obraz i podobieństwo.

7. Dorosłych przygotowujących się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania zapraszamy do uczestnictwa w nabożeństwach roratnich.

8. W tym tygodniu do wieczności odeszli: +Ludgarda Dawidowska (87),  +Jadwiga Żądło (93), +Janina Bałdykowska (66), +Marek Musiałek (73), +Krzysztof Rataj (68). Wieczny odpoczynek...