Strona Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Najświętszego Serca  Jezusowego  w Słupsku 
 wersja dla niedowidzących

Powrót na stronę głównąParafia 

Najświętszego SercaJezusowego w Słupsku   

ul. Armii Krajowej 22 tel.(59)842-35-55

Porządek nabożeństw

w naszym kościele:

Msze Święte:

w niedziele i święta

7:30, 9:00, 11:00,
 
12:30, 14:00, 17:30

w dni powszednie

7:00, 18:00
Refleksja na II Niedzielę Wielkiego Postu


Trwajcie w Panu!


Świat, w którym przyszło nam żyć, nie jest doskonały. Potrzebuje przemiany. Świadczy o tym każda nierówność, najmniejsza niesprawiedliwość, każde zło, każdy grzech. Cały świat oczekuje przemiany. Niektórzy wierzyli, że dokona jej rewolucja społeczna. Inni nadzieję pokładali w rewolucji kulturalnej. Do dziś wielu jeszcze z ufnością patrzy na postępy nauki i w niej pokłada nadzieję. Są i tacy, którzy przemianę świata upatrują w potędze ewolucji. Programów i pomysłów na tę przemianę było wiele. Wielu też pojawiło się zwodzicieli. Wśród nich są i wrogowie krzyża Chrystusowego. To ci, których dążenia są przyziemne, którzy źródło i moc przemiany widzą jedynie w doczesności.

Przemiany potrzebuje najpierw człowiek. I nie chodzi tutaj od razu o wielkie zmiany systemu, o globalizację czy reprywatyzację, nie chodzi o cuda gospodarcze czy społeczne. Najczęściej przemiana dotyczy tej szarej codzienności, w której nierzadko z naszej winy pełno absurdów i sprzeczności...

Górska miejscowość. Czyste, krystaliczne powietrze, słońce, biel śniegu i uroczy krajobraz. Siedzę z kolegą w maleńkiej restauracji. Nad bufetem napis: „Palenie wzbronione”. Pijemy herbatę z cytryną. Wchodzi para młodych ludzi. Rozglądają się. Od razu można poznać, że są ze sobą bardzo zaprzyjaźnieni. Ona siada przy pobliskim stoliku. On podchodzi do bufetu, zapalając po drodze papierosa. „Przepraszam — zwracam się szeptem do kobiety. — Pani to on na pewno posłucha, niech go Pani poprosi, żeby tutaj nie palił. Mnie nie posłucha, ale Pani... Proszę popatrzeć, tutaj jest napis, a poza tym szkoda przecież zdrowia”. Podeszła do niego. Zgasił papierosa, ale ledwie to uczynił, rozległ się głos właścicielki restauracji: „A niech pali, jak chce”. Pomyślałem: no cóż, zapewne nie chce stracić klienta. Odwróciłem głowę i mój wzrok padł na inny napis: „Alkohol szkodzi zdrowiu”. Takie napisy widzi się w wielu miejscach. Ten jednak brzmiał szczególnie w zestawieniu z dużym plakatem, który obwieszczał, że osoba, która w tym miesiącu wypije tutaj najwięcej piwa, może wygrać narty. I jak tu nie być skołowanym taką niekonsekwencją...

Przyszło nam żyć w świecie pełnym sprzeczności. Co zatem robić, aby nie pogubić się w tym zamęcie? Jak zachować zdrowy rozsądek? Bo przecież takie „drobne niekonsekwencje” dopadają nas i w innym wymiarze, już bardziej osobistym. Również we własnej duszy odczuwamy nieraz rozdarcie, zamęt, sprzeczności, których tak naprawdę nie chcemy. Jakie jest rozwiązanie? Jaka jest droga przemiany? Słuchać Tego, który ma — On tylko! — słowa życia wiecznego. Słuchać Jego głosu, choćby był cichy i zagłuszany przez różne „odgłosy świata”.
Wielka tajemnica Przemienienia Pańskiego opisana w Ewangelii według św. Łukasza kończy się słowami: „To jest mój Syn wybrany, Jego słuchajcie”. Tylko posłuszeństwo Synowi Bożemu zaprowadzi nas — i świat — do prawdziwej przemiany.

Aby miłować prawdziwie świat,
trzeba się zwrócić plecami do świata,
a twarzą do Boga!
Aby miłować prawdziwie Boga,
trzeba miłować prawdziwie świat,
a całe jego skażenie oczyszczać w Krzyżu!
Aby miłować prawdziwie siebie,
trzeba zatracić swą duszę w Panu,
jak noc zatraca się w brzasku poranka,
jak brzask poranka w słońcu południa.

    (Sergiusz Riabinin)

Trudne jest życie, gdy wokół tyle niesprawiedliwości i egoizmu. Niełatwo jest „zatracić swą duszę w Panu”. Ale tylko gdy w Nim trwamy, dokonuje się przemiana nas samych i środowiska, w którym żyjemy. „Tak stójcie mocno w Panu, umiłowani!” — zachęca św. Paweł (II czyt.). To Chrystus był u początku nawrócenia i przemiany Apostoła Narodów, św. Augustyna, św. Franciszka i tylu, tylu innych...

Tak, Jego musimy słuchać, Syna Bożego! Tak, nasza „ojczyzna jest w niebie. Stamtąd też jako Zbawcy oczekujemy Jezusa Chrystusa, który przekształci nasze ciało poniżone na podobne do swego chwalebnego ciała” (czyt. II). Tak, trzeba nam stać mocno w Panu!

Dla chrześcijanina źródłem przemiany jest więc Chrystus. To On „upewnia nas, że przez cierpienie dojść możemy do chwały zmartwychwstania” (prefacja na II niedzielę Wielkiego Postu). Post jest szczególnym czasem, kiedy kierujemy nasze myśli i nadzieje ku Synowi Bożemu. Kościół wzywa nas, byśmy „oczyścili nasze serca od nieuporządkowanych przywiązań i wśród spraw doczesnych troszczyli się przede wszystkim o wieczne zbawienie” (II prefacja wielkopostna). Moc czerpiemy tylko z Ciebie, Jezu Chryste, Synu Boga Najwyższego! Szczęśliwi, którzy w codziennej Eucharystii odnajdują zasadę trwania w Tobie.


ks. Tadeusz Czakański
OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

II Niedziela Wielkiego Postu 17.03.2019 r.

1. Kościół na różne sposoby pragnie nam pomóc, abyśmy ten święty czas przeżywali jak najlepiej z pożytkiem dla nas. Czynimy to zwłaszcza przez głoszenie Słowa Bożego i sprawowanie sakramentu pojednania i pokuty.

2. Droga Krzyżowa w piątek o godz. 17:30. W niedzielne popołudnie o  godz. 17:00 nabożeństwo Gorzkich Żali, podczas którego będą zbierane ofiary na kwiaty do Bożego Grobu.

3. Caritas parafialna od dzisiejszej niedzieli rozpoczyna sprzedaż wyrobów rękodzielniczych związanych ze Świętami Wielkanocnymi oraz świec tzw. paschalików. Pod chórem zostaną wystawione również „torby miłosierdzia”, które po zabraniu do domu prosimy wypełnić artykułami spożywczymi o długim terminie przydatności do spożycia i złożyć je do kosza przy ołtarzu Miłosierdzia Bożego. Do puszek składamy ofiary na Chleb św. Antoniego oraz na salkę Caritas.

4. Młodzież chętną do śpiewania w scholi podczas Triduum Paschalnego zapraszamy na spotkanie organizacyjne w środę 20 marca o godz. 19:00.

5. Bóg zapłać za wszystkie ofiary składane na remont kościoła.

6. Przygotowanie do bierzmowania, młodzieży z gimnazjum i z 8 klas szkoły podstawowej w piątek 22 marca o godz. 19:00 w kościele mariackim. Młodzież przystępująca do bierzmowania w tym roku ma swoje spotkanie w niedzielę 24 marca o godz. 14:30, a młodzież pracująca we wtorek wieczorem.

7. Dzień Dziecka Utraconego. Msza św. 23.03.2019 r. o godz. 11:00, w kościele Mariackim a o godz. 12:15, pochówek w kwaterze dzieci utraconych, na nowym cmentarzu.

8. Ministrantów zapraszamy na zbiórkę w czwartek na godz. 18:30.

9. W miniony poniedziałek, w obecności Marszałka Województwa Pomorskiego, Biskupa Diecezjalnego oraz wielu zaproszonych gości zakończyliśmy oficjalnie realizacje remontu kościołów dwóch parafii. Szczegóły z tego wydarzenia możemy znaleźć zarówno w prasie lokalnej jak i na stronie parafialnej. Decyzją pani Konserwator nasz kościół został zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany”, propagującego najlepsze wzorce opieki nad zabytkami. Na zakończenie uroczystości Ksiądz Biskup odznaczył pana Janusza Kaźmierskiego Krzyżem Papieskim Benemerenti. Gratulujemy!

10. W tym tygodniu pożegnaliśmy: Stanisławę Kowalską (86); Sabinę Bodganowicz (91); Mariannę Łukasik (66). Wieczny odpoczynek...Utrzymać się na powierzchni (opowiadanie)

        Potężny król Milinda powiedział do starego kapłana:

     «Mówisz, że jeżeli człowiek, który przez sto lat czynił wszelkie możliwe zło, poprosi przed samą śmiercią Boga o przebaczenie, zdoła się odkupić i wejdzie do nieba. Natomiast człowiek, który popełni tylko jedno wykroczenie, a nie okaże wobec Niego swojej skruchy, zostanie wtrącony do piekła. Czy to sprawiedliwe? Czy to znaczy, że sto przestępstw waży mniej aniżeli jedno?».

     Stary kapłan odpowiedział wtedy królowi:

     «Jeżeli wezmę wielki kamień i rzucę go w jezioro, pójdzie na dno, czy utrzyma się na powierzchni?».

     «Pójdzie na dno», odpowiedział król.

     «A jeśli wezmę sto wielkich kamieni, ułożę je na barce i popchnę je na środek jeziora, utrzymają się na powierzchni, czy pójdą na dno?».

     «Utrzymają się na powierzchni».

     «Czy więc sto kamieni leżących na barce nie jest lżejszych od jednego samotnego kamyczka?».

     Król nie wiedział, co odpowiedzieć. Starzec kontynuował dalej.

     «Tak samo, królu, dzieje się z ludźmi. Człowiek, który ma wiele grzechów, a oprze się na Bogu, nie zostanie wtrącony w piekielną otchłań. Natomiast człowiek, który popełnił tylko jeden grzech, a nie odwoła się do Bożego miłosierdzia, będzie potępiony».

Bruno Ferrero